ספרים לפי קטגוריות ספרים באנגלית רשימת הספרים באתר דף ניהול למוכר הרכישות שלי החשבון שלי מסירת ספרים משומשים

עם הספר, רוכשים ספרים בביטחון

[הרשמה]    


פרופסור אונרט

סיפורת --> תירגום
מחבר: היינריך מאן
הוצאה: זמורה ביתן
שנת ההוצאה: 1987
סוג כריכה: קשה


הרומן מתאר את עלייתו ונפילתו של רט, מורה בביה"ס התיכוני. זוהי דמות מעוותת של עריץ קטן ועלוב שיש בו מן המגוחך והמאיים כאחד. היינריך מאן משרטט את דמותו הגרוטסקית של רט במיטב המסורת של ציירי האסכולה האקספרסיוניסטית. בשל אופיו ומראהו מתעללים במורה תלמידיו ושכניו ומגיעים לשיאם כשהם מסלפים את שמו ל"אונרט", שפירושו – זוהמה. בנקמנותו הטרופה יורד אונרט לחיי תלמידיו ומסתבך בהרפתקות אהבים עם זמרת בקברט "המלאך הכחול", רק כדי לנקום בהם. בסופו של דבר עולה הנקמה בידיו והוא נופל עם נקמתו.

בכוח תיאורי עז מצייר היינריך מאן, ברומן סאטירי וגרוטסקי זה, שנכתב ב-1905, את עולם החלומות והתאוות של המתבגרים, אסירי תאוותם.

הרומן שנקרא גם קיצו של רודן, הוא שהביא לפרסומו של ה. מאן כסופר. הרומן הומחז והוסרט בהצלחה רבה בשם המלאך הכחול, 1930) בכיכובם של מרלן דיטריך ואמיל ינינגס. גירסה נוספת הוסרטה ב-1947, בשם פרופסור אונרט.

היינריך מאן, אחיו הבכור של תומס מאן, נולד בליבק שבגרמניה ב-1871, בן למשפחה מכובדת ואמידה. למרות גאוותו על יחוסו נמנה עם הראדיקלים שבסופרי גרמניה והפגין הן כסופר והן כאיש ציבור את עמדותיו כנגד מוסכמות החברה הבורגנית המתמוטטת. לאחר שגלה מגרמניה עם עליית הנאציזם (1933) גר בצרפת משם הגיע ב-1940 לארצות הברית. אחרי המלחמה הוזמן למזרח גרמניה אם בטרם החליט אם להענות להזמנה – מת (1950).

ספריו הראשונים הושפעו מכתבי פרידריך ניטשה, בעיקר בחיפושיו אחרי חירות הרגש וההנאה. ספריו המאוחרים הצטיינו באופיים הסאטירי והסארקסטי, ובביקורת החברתית הנוקבת שהגיה לשיאה בטרלוגיה הקיסרות.

בהוצאת זמורה ביתן ראה אור גם ספרו הנתין.
 
רוצה לקנות? רוצה למכור?
 
דרג את הספרכתוב ביקורת על הספר