ספרים לפי קטגוריות ספרים באנגלית רשימת הספרים באתר דף ניהול למוכר הרכישות שלי החשבון שלי מסירת ספרים משומשים

עם הספר, רוכשים ספרים בביטחון

[הרשמה]    


רגשות רציונליים : איך הרגש מצליח במקום שבו השכל נכשל

עיון --> פסיכולוגיה
מחבר: אייל וינטר
הוצאה: דביר
שנת ההוצאה: 2012
סוג כריכה: רכה


חוקרי מדעי החברה נוהגים לטעון שהאדם הוא מכונת חישוב מלאת קפריזות ובאגים. שהרגש והאינטואיציה מטעים אותנו פעם אחר פעם ומרחיקים אותנו מההחלטה הנכונה, הרציונלית. רגשות רציונליים, ספרו המהפכני של הפרופ' אייל וינטר, ראש המרכז לחקר הרציונליות באוניברסיטה העברית, הופך על ראשה את ההיררכיה המקובלת בין השכל לרגש. וינטר כופר בחלוקה הקשיחה המקובלת בין המערכת הרגשית למערכת הרציונלית, ומראה בשורה ארוכה ומאלפת של מחקרים כיצד רק שילוב בין שתי המערכות הללו מביא אותנו להחלטות הטובות ביותר להישרדותנו שלנו. רגשות רציונליים מוכיח כי מותר האדם החושב והמרגיש על פני האדם החושב בלבד. כך למשל:
אנשים כועסים מבחינים טוב יותר בין עיקר לתפל בלהט הויכוח גם אם נעצים רגשות כדי לשרת את האינטרסים שלנו – סופנו להשתכנע ברגש המוגזם תחושת שייכות, אפילו מלאכותית וקלושה, מולידה שיתופי פעולה פוריים אמפטיה ורגישות לזולת יקנו לנו יתרונות חומריים מיידיים ואפילו תכונות כמו אלטרואיזם וענווה מתגלות כאסטרטגיה אבולוציונית יעילה.
"מיסטר‭ ‬ספוק‭ ‬מהסדרה‭ ‬מלחמת‭ ‬הכוכבים‭ ‬נהג‭ ‬להסתכל‭ ‬על‭ ‬חבריו‭ ‬לספינת‭ ‬החלל‭ ‬בסלחנות‭ ‬מהולה‭ ‬בתמיהה‭ ‬והתנשאות‭. ‬ככל‭ ‬ילידי‭ ‬הכוכב‭ ‬וולקן‭, ‬ספוק‭, ‬בניגוד‭ ‬אלינו‭, ‬פעל‭ ‬אך‭ ‬ורק‭ ‬על‭ ‬פי‭ ‬התבונה‭ ‬וההיגיון‭ ‬והיה‭ ‬נעדר‭ ‬רגשות‭ ‬כליל. ‬האם‭ ‬תחושת‭ ‬הנחיתות‭ ‬שחשנו‭ ‬כשצפינו‭ ‬בו‭ ‬מתנהל‭ ‬בקור‭ ‬רוח‭, ‬ברגעי‭ ‬המשבר‭ ‬הגדולים‭ ‬ביותר‭ ‬על‭ ‬הסטאר-טרק‭, ‬היתה‭ ‬מוצדקת‭? ‬האמת‭ ‬היא‭ ‬שאילו‭ ‬התפתח‭ ‬המין‭ ‬האנושי‭ ‬כבני‭ ‬הכוכב‭ ‬וולקן‭ ‬היו‭ ‬חיינו‭ ‬קשים‭ ‬שבעתיים‭ ‬וסביר‭ ‬להניח‭ ‬שלא‭ ‬היינו‭ ‬שורדים‭ ‬כלל‭.‬"

פרופ' ישראל אומן, חתן פרס נובל לכלכלה, על הספר: "רגילים לחשוב שרגשות כמו כעס, אהבה, עלבון ודומיהם הם בלתי רציונליים. בספרו, מסביר פרופסור אייל וינטר למה רגשות כאלו הם דווקא רציונליים מאוד, ואיך הם ממלאים פונקציות חשובות, שבדרך כלל מקדמות את האינטרסים החיוניים של כל אחד מאתנו. ספר חשוב, מהנה ומשכנע".
פרופ'‭ ‬אייל‭ ‬ויינטר‭ ‬הוא‭ ‬מנהל‭ ‬המרכז‭ ‬לחקר‭ ‬הרציונליות‭ ‬באוניברסיטה‭ ‬העברית‭ ‬‮-‬‭ ‬מהחשובים‭ ‬בעולם‭ ‬בתחום‭ ‬המחקר‭ ‬על‭ ‬קבלת‭ ‬החלטות. ‬
 
רוצה לקנות? רוצה למכור?
 
דרג את הספרכתוב ביקורת על הספר