ספרים לפי קטגוריות ספרים באנגלית רשימת הספרים באתר דף ניהול למוכר תנאי שימוש צור קשר הרכישות שלי החשבון שלי

עם הספר, רוכשים ספרים בביטחון

[הרשמה]     [התחברות]


עשרים שנה ועוד יום

סיפורת --> תירגום
מחבר: חורחה סמפרון
מחבר נוסף: אפרים לפיד
הוצאה: עברית
שנת ההוצאה: 2010
סוג כריכה: רכה


18 ביולי 1956. אחוזת לה מאסטרנסה, מחוז טולדו, ספרד. בני משפחת אוונדניו מחליטים לקיים בפעם האחרונה את "טקס הכפרה" המסורתי, שבמסגרתו פועלי האחוזה נידונים לשחזר את רצח חוסה מריה אוונדניו בידי אבותיהם עשרים שנה קודם לכן, עם פרוץ מלחמת האזרחים הספרדית.

בטקס נוכחים גם ההיסטוריון האמריקאי מייקל ליידסון ואיש הבולשת הפוליטית רוברטו סבואסה. השניים, כל אחד מטעמיו, שואפים לחשוף את קורות משפחת אוונדניו - ובעיקר את סודותיה של מרסדס פומבו, אלמנתו המסתורית והיפהפייה של חוסה מריה.

המספר, שזהותו מתבררת רק תוך כדי התפתחות העלילה, לוקח את הקורא למסע מסחרר בסיפור אהבתם של מרסדס וחוסה מריה וחושף את נסיבות מותו הברוטלי, את הקשר המעוות של האלמנה עם גיסה ואת יחסי האהבה על גבול גילוי העריות שבין ילדיו של הנרצח: לורנסו ואחותו התאומה איסבל.

קורות משפחת אוונדניו, השזורים בדמויות לא בדיוניות כמו פדריקו גרסייה לורקה, אורטגה אי גאסט וארנסט המינגוויי, הן סיפורה של ספרד המלקקת את פצעיה אחרי המלחמה ההיא.

חורחה סמפרון, מגדולי אנשי הרוח הספרדים בימינו, נולד במדריד בשנת 1923 למשפחת פעילים קומוניסטיים שגלתה לצרפת בתחילת מלחמת האזרחים. עם הכיבוש הגרמני הצטרף לרזיסטאנס, נלכד על ידי הגסטפו ונשלח למחנה הריכוז בוכנוואלד. אחרי המלחמה היה בכיר במפלגה הספרדית הקומוניסטית בגלות, אך פרש על רקע אידאולוגי. בשנים 1988-1991 כיהן כשר התרבות בממשלת ספרד הדמוקרטית. בשנת 1989 הוענק לו תואר דוקטור כבוד לפילוסופיה מטעם אוניברסיטת תל-אביב וב-1997 זכה בפרס ירושלים לספרות.

סמפרון חווה על בשרו את הפשיזם הספרדי, הנאציזם הגרמני והקומוניזם הטוטליטרי, וחותם ההתמודדות איתם טבוע בספריו אלו מהם שתורגמו לעברית - ביניהם 'המסע הגדול' ו'הכתיבה או החיים' - הפכו לחלק מהקנון הספרותי הישראלי.ובתסריטיו (ביניהם "המלחמה נגמרה" ו"פרשת סטביסקי"). רוב יצירותיו נכתבו בצרפתית, אך בעשרים שנה ועוד יום חוזר סמפרון לשפתו ולשורשיו הספרדים.

בעברית ראו אור ספריו: המת הדרוש (כנרת, 2005) חורחה סמפרון, ניצול בוכנוולד, מגולל את מסכת הענות של אסיר שמזלו שפר כביכול: כשנכלא היה צעיר שכוחותיו עמו, לא יהודי, אסיר פוליטי, בן למשפחה ספרדית נשואת פנים, והמחנה שנשלח אליו היה נוח יחסית. בוכנוולד נחשב אפילו למחנה "פסטורלי": הוא שכן על אדמת גרמניה סמוך לבית הקיץ של גתה, ולא היו בו תאי גזים או מתקני השמדה מוסדרים. אך בתודעת המספר הוא ייצרב כמכוות אש שלא תירפא לעולם.

הכתיבה או החיים (הספריה החדשה, 1994) ספרו של ניצול בוכנוואלד לוחם במסגרת תנועת ההתנגדות הצרפתית לשלטון הנאצי - קרעי סיפור סביב חווית השחרור וההישרדות של אדם שחצה את המוות ומנסה לשוב אל החיים.

המסע הגדול (ספרית פועלים, 1965) תיאור מסע של 120 אסירים הסגורים בקרון בהמות אל מחנה בוכנוואלד, מסע הנמשך חמישה לילות ואבעה ימים. חורחה סמפרון נולד בספרד בשנת 1923. עזב את מולדתו לאחר נצחון הפראנקיסטים, וחי כגולה בהולנד ובצרפת. לאחר כיבוש צרפת על ידי הנאצים לחם בשורות המאקי, עד שנאסר ב-1943 ונשלח למחנה בוכנוואלד, ממנו שוחרר רק עם תום המלחמה. המשפט הפותח: הערימה הזאת של גופות בקרון, בכאב החד הזה בברך הימנית. הימים, הלילות. אני עושה מאמץ ומנסה למנות את הימים, למנות את הלילות. אולי זה יעזור לי להתמצא איכשהו.
 
?רוצה לקנות ?רוצה למכור
 
דרג את הספרכתוב ביקורת על הספר