ספרים לפי קטגוריות ספרים באנגלית רשימת הספרים באתר דף ניהול למוכר תנאי שימוש צור קשר הרכישות שלי החשבון שלי

עם הספר, רוכשים ספרים בביטחון

[הרשמה]     [התחברות]


הגרזן של ונדסבק

סיפורת --> תירגום
מחבר: ארנולד צויג
מחבר נוסף: לאה אחדות
הוצאה: הקיבוץ המאוחד
שנת ההוצאה: 1999
סוג כריכה: רכה


המבורג, שנות ה-30 למאה. בהתנגשות בין פלוגות הסער הנאציות לבין אנשי שמאל, קומוניסטים וסוציאל-דמוקרטים, נאסרו ארבעה פעילים, נשפטו ונדונו למוות בעריפה, באשמה שהרגו נאצי. או-אז חלה התליין. הצמרת הנאצית המקומית שרויה בבהלה; הפיהרר אמור להגיע לביקור בו יחנוך יסודות לגשר חדש על נהר האלבה, אך מהנדסים קובעים שחפירת יסודות כאלה היא בלתי-אפשרית באדמה הרכה של גדת הנהר. כדי לרצות את זעמו הצפוי של היטלר, תוכנן שיצפה בטקס ההוצאה להורג. אבל, כאמור, התליין חלה. בעלי אניות מקומי, החפץ לזכות ברכוש יהודי מופקע, נזכר בידיד לשעבר, הקצב אלברט טטיין, וממליץ עליו כממלא מקום התליין.
על רקע גרמניה של ערב מלחמת העולם השניה, פורש ארנולד צוויג תמונה ריאליסטית של צמיחת המשטר הנאצי, חושף את הגורמים שהובילו את הבורגנות אל זרועות הנאציזם, ובחון את משמעותו האמיתית של החופש – גם החופש לבחור במוות.
הגרזן של ונדסבק הוא רומן מרשים ומעורר מחשבות על כוחו של היחיד מול ההיסטוריה; על תוצאותיו הנוראות של האופורטוניזם; על כוחה של הבערות, ועל הסולידריות החונקת של ארגוני הפועלים.
ארנולד צוויג נולד ב-1887 בגלוגאו שבחבל שלזיה, גרמניה, למשפחה יהודית. הוא למד גרמניסטיקה, פילוסופיה, פסיכולוגיה, תולדות האמנות וכלכלה – באוניברסיטאות ברסלאו, מינכן, ברלין, גטינגן, רוסטוק וטיבינגן. במלחמת העולם הראשונה נלחם בסרביה ובצרפת. ב-1933 היגר לארץ-ישראל. כאן כתב את הגרזן של ונדסבק, שהופיע בראשונה בעברית ורק אחר-כך בגרמנית. ב-1948 התיישב בברלין המזרחית, בה כיהן כיו"ר האקדמיה לאמנויות ובה מת ב-1968. מספריו בזמורה, ביתן: הריב על הסמל גרישה.
הגרזן של ונדסבק הוסרט ב-1951, וב-1962 עובד לתיאטרון
 
?רוצה לקנות ?רוצה למכור
 
דרג את הספרכתוב ביקורת על הספר