ספרים לפי קטגוריות רשימת הספרים באתר דף ניהול למוכר תנאי שימוש צור קשר הרכישות שלי החשבון שלי

עם הספר, רוכשים ספרים בביטחון

[הרשמה]     [התחברות]


קילומטר ויומיים לפני השקיעה

מתח וריגול --> מקור
מחבר: שמעון אדף
הוצאה: כתר
שנת ההוצאה: 2004
סוג כריכה: רכה


ייתכן מאוד שאליש בן זקן, המגדיר את עצמו "פקיד של החטאים האנושיים הקטנים", הוא האדם הכי פחות מתאים לחקירת נסיבות ההתאבדות של ד"ר יהודה מנוחין, פילוסוף ידוע לשמצה.
אך יום אחד נכנס מפקד אגף החקירות במשטרת מרחב ירקון למשרד החקירות של בן זקן ומבקש לשכור את שירותיו.
לאליש נדמה שמדובר במלכודת - מדוע מבקשת המשטרה את עזרתו של חוקר פרטי? ולמה במקרה התאבדות כה פשוט למראית העין? תהיותיו של אליש מסתבכות כאשר הוא מגלה שבתיק החקירה המשטרתי שתל מישהו פיסת ראיה שנועדה למשוך אותו לחקירה, וכי ראיה זו מובילה אל מקרה מוות אחר, הרצח של דליה שושן, זמרת רוק מצליחה משדרות, שגופתה נמצאה בדירתה חודשיים קודם לכן.
אף - על - פי שהרצח של דליה שושן פוענח ושרוצחה הושם מאחורי סורג ובריח, לאליש יש ספקות, שכן את חייה ואת יצירתה של דליה שושן הוא מכיר היטב.

אבל עליו למהר למצוא את הקשר בין שני מקרי המוות, משום שחקירתו מעוררת מרבצם כוחות המעוניינים לחבל בה, כמו גם את מבול זיכרונותיו, שהסכר שמנע מהם לפרוץ הולך ומתמוטט ככל שמתקדמת החקירה.

ב"קילומטר ויומיים לפני השקיעה" מפגיש אותנו שמעון אדף עם כמה זירות בהוויה הישראלית המוכרות לו היטב: סצנת הרוק המקומית על דקויותיה, העולם האקדמי, בעיקר מן הפן היהיר והאפל, העיר הגדולה תל אביב ולעומתה, כמו במערכת שמש אחרת, עיירות הפיתוח של הנגב.
בין הזירות האלה נע הגיבור שלו, אליש בן זקן, דמות חידתית, מסקרנת ומטרידה.

מצד אחד ניחן אליש, לפחות על - פי אמונתם של בני משפחתו, במגע ממית, המזכיר את מגעו של המלך מידאס.
מצד שני יש לו יכולת, הנרמזת בשמו, אלישע, להעיר את המתים.
הוא נתפס כמחוללו את מחול המוות הסובב אותו, ובה בעת כקורבן הראשי שלו. אליש, שהוא בעיני אחת הדמויות הספרתיות המרתקות ביותר שנוצרו בספרות הישראלית, הוא, כפי שמתחייב ממקצועו, יצור רציונלי - עקבי, שיטתי, שקול... אבל הרציונליות שלו פרטית וכמעט קורסת.
זאת משום שהאישיות שלו - ומבחינה זאת הוא דומה לכל הדמויות המרכזיות האחרונות בספר, שאותן הוא מנסה לפענח - נגועה בחטא הגאווה ובקושי לאהוב ולהיות נאהב;
פגמים שבעטיים הוא חוזר וחוצה ומשבש את הגבולות בין האינטלקטואלי לאינטימי.

יגאל שוורץ
קילומטר ויומיים לפני השקיעה הוא הרומן הבלשי הראשון של שמעון אדף.
קדמו לו שני ספרי שירה, "המונולוג של איקרוס" ו"מה שחשבתי צל הוא הגוף האמיתי".
 
?רוצה לקנות ?רוצה למכור
 
דרג את הספרכתוב ביקורת על הספר