ספרים לפי קטגוריות רשימת הספרים באתר דף ניהול למוכר תנאי שימוש צור קשר הרכישות שלי החשבון שלי

עם הספר, רוכשים ספרים בביטחון

[הרשמה]     [התחברות]


שטן גדול שטן קטן

עיון --> היסטוריה ופוליטיקה
מחבר: צפריר אליעזר
הוצאה: מעריב
שנת ההוצאה: 2002
סוג כריכה: קשה


הערות: מהפכה ומילוט באיראן
בוקר ה-11 בפברואר 1979... שגרירות ישראל בטהראן נכבשת על - ידי ההמון ונמסרת לאש"ף. אנשינו נמלטים משם ברגע האחרון. המחבר הולך לבקש עזרה מ"סגן האלוהים", ראש הסאוא"כ, אבל הוא בדיכאון. סגנו נופל על צוואר המחבר ומבקש "קחו אותי אתכם". הגנרלים של המטה הכללי מתכנסים, ובמקום לפעול, הם קוראים לחיילים לשוב לקסרקטינים. שגריר ישראל והמחבר מטלפנים לראש הממשלה בח'תיאר. עוזרו משיב בחטף כי "אלפי מפגינים צרים על משרדו" וטורק. נספחנו הצבאי מבקש את עזרת הרמטכ"ל, ועוזרו עונה: "המפקד מצטער, אין לו צבא, תעשו מה שאתם מבינים." זהו שיא המתח של יום המהפכה, של חודשים תחת מתח וסכנה של יותר מאלף ישראלים, פינויים של עוד ועוד משפחות ובודדים, והפינוי הסופי של 34 הישראלים האחרונים במטוס מגויס של ארצות - הברית.

על כל אלה ועל המהפכה הטורפת את אויביה ואת מחולליה, הצרות שנחתו על משפחת העמים, פרשת בני - הערובה בשגרירות ארצות - הברית וניסיון הנפל לחילוצם, מלחמת איראן - עיראק, יצוא של מהפכה וטרור ופיגועים קשים נגד ארצות - הברית וישראל ואחרים, חיזבאללה, פרשיות "פסוקי השטן" ו"איראנגייט", ועל פרי הבאושים של אוסאמה בן לאדן והפיגוע השטני במגדלי התאומים. תמונה מרתקת של איראן המהפכנית שהוגדרה על - ידי הנשיא ג'ורג' בוש כ"משטר רשע".

"תעודה אותנטית הכתובה בכשרון ועוקבת אחרי נקודות ציון חשובות בתהליך המהפכני באיראן... מסמך מאלף הממקד את ראייתנו בנושאים שטרם נכתב אודותם." פרופ' דוד מנשרי

"בדרך כלל אקדמאים ועיתונאים מייצרים ספרי היסטוריה כמשקיפים מן הצד על מה שהתחולל. ספר זה שונה לגמרי. הוא נכתב בידי מי שראה את הדברים מבפנים, וחווה את המהלכים באורח בלתי אמצעי, ולכן זוהי עדות מרתקת מזוויתו של ראש שלוחת 'המוסד' בטהראן, שברשותו ההיכרות והמידע כיצד נרקמה הברית בין ישראל למשטר השאה, עד שנכרתה בידי ח'ומיני. לפנינו תעודה מיוחדת במינה וחשבון מפוקח לאחור שלקחים בצדו." אהוד יערי

"שטן גדול, שטן קטן" - עוד עדות אישית, מרתקת ודרמטית של אליעזר (גייזי) צפריר, בעבר בכיר בשב"כ וב"מוסד" ויועץ ראש הממשלה לענייני ערבים. ראש משלחת "המוסד" בכורדיסטאן במלחמתם מול עיראק, וראש שלוחת "המוסד" באיראן בתקופת מהפכת ח'ומיני. ספרו "אנא כורדי" ראה אור אף הוא בספרית מעריב ב-1999.
 
?רוצה לקנות ?רוצה למכור
 
דרג את הספרכתוב ביקורת על הספר