ספרים לפי קטגוריות רשימת הספרים באתר דף ניהול למוכר תנאי שימוש צור קשר הרכישות שלי החשבון שלי

עם הספר, רוכשים ספרים בביטחון

[הרשמה]     [התחברות]


רוביקון - הרפובליקה הרומית ניצחונותיה והטרגדיה שלה

עיון --> היסטוריה ופוליטיקה
מחבר: טום הולנד
הוצאה: יבנה
שנת ההוצאה: 2006
סוג כריכה: רכה


בספר זה נפרשת לעיני הקורא הדרמה של הרפובליקה הרומית בשיא כוחה ותפארתה: התגבשות מוסדותיה המדיניים והחברתיים, כיבושיה הנרחבים והמארג הסבוך של התככים הפוליטיים שנרקמו בה. במאה וחמישים שנותיה האחרונות הרחיבה הרפובליקה את גבולותיה עוד ועוד עד שנעשתה לאימפריה - ותוך כדי כך השמיטה מתחת לרגליה את האפשרות להוסיף ולהתקיים כרפובליקה. אלה היו ניצחונותיה וזו הייתה גם הטרגדיה שלה. עם חציית נהר הרוביקון בשנת 44 לפנה"ס ועלייתו על רומא בראש לגיונותיו עבר גאיוס יוליוס קיסר את נקודת האל-חזור, ומאותה עת ואילך חדלה הרפובליקה הרומית להתקיים: היא הייתה לקיסרות הרומית.

בתנופה סוחפת עוקב המחבר אחר שטף האירועים הכבירים שהביאו את רומא לנקודה מכרעת זו, ועם זאת הוא נותן את דעתו גם על אחרוני הפרטים. בספר מצטיירת תמונה חברתית ופוליטית מקיפה של העולם הרומאי ושל האישים שעיצבו אותו - וגם של האזרח הרומאי, האיכר ובעל-המלאכה והחייל ותיק-הקרבות, נשי החוג הנוצץ ופשוטי העם.

ההיסטוריה של רומא הרפובליקנית כפי שהיא מתוארת כאן נקראת כמו רומאן מרתק, החושף את המתרחש מאחורי הקלעים ומפיח רוח חיים בנפשות הפועלות. בין השיטין אנו יכולים גם להבחין בקווים המקבילים הנמתחים בין הרפובליקה הרומית לבין הרפובליקות המערביות בנות ימינו, ואף על פי שהדברים אינם נאמרים בספר במפורש, הריהו רלוונטי למקומותינו ולזמננו.


המחבר, טום הולנד, שסיים בהצטיינות את אוניברסיטת קמברידג' והוא בעל תואר דוקטור מטעם אוניברסיטת אוקספורד, התעמק בחקר ההיסטוריה של העת העתיקה והביא את האפוסים של הומרוס ושל ורגיליוס ואת כתביהם של ההיסטוריונים הרודוטוס ותוקידידס בפני קהל המאזינים והצופים בתוכניות הרדיו והטלוויזיה של הבי-בי-סי.
 
?רוצה לקנות ?רוצה למכור
 
דרג את הספרכתוב ביקורת על הספר