ספרים לפי קטגוריות רשימת הספרים באתר דף ניהול למוכר תנאי שימוש צור קשר הרכישות שלי החשבון שלי

עם הספר, רוכשים ספרים בביטחון

[הרשמה]     [התחברות]


חידה אפלה - הגל, ניטשה והיהודים

עיון --> פילוסופיה ורפואה
מחבר: ירמיהו יובל
הוצאה: שוקן
שנת ההוצאה: 1996
סוג כריכה: קשה


ISBN: 9651903988
חידה אפלה הוא מחקר מעמיק ומרתק על דמות היהודי והיהדות בהגותם של שני הפילוסופים החשובים ביותר במאה התשע־עשרה, הגל וניטשה. הגל דגל בתבונה הכללית, וניטשה קרא עליה תיגר: הגל היה הוגה נוצרי, אמנם לא־אורתודוקסי, וניטשה היה אויב הנצרות, שכינה את עצמו "אנטי־כריסט"
הגל שאף להביא את המודרניות לשיאה, ואילו ניטשה חתר תחתיה או, נכון יותר, ניסה להטות את ההתפתחות המודרנית לכיוונים אחרים לחלוטין. לאור ניגודים אלה בתוכנית הפילוסופית של שני ההוגים, כיצד הבין כל אחד מהם את היהדות במונחי שיטתו, ואיזה מקום ייחד ליהודים בהיסטוריה האירופית ובעולם המודרני? הגל ראה ביהדות "חידה אפלה" שהתמודד אתה כל ימיו. הוא הגדיר את היהדות כ"דת הנשגב", אך פירש זאת במונחים של שעבוד וניכור עצמי: היהדות סילפה את המהפכה הרוחנית שהיא עצמה חוללה. עם זאת תמך הגל בשחרור הפוליטי של היהודים כיחידים. ניטשה ראה חידה בכל דבר אנושי. הוא העריץ את דמויות התנ"ך, אך תיעב את "יהדות הכוהנים" של בית שני. עם זאת התנגד לאנטישמיות בסערת נפש גדולה, וייעד ליהודי ההווה תפקיד מכריע בגאולתה של אירופה מן הניוון הנוצרי וביצירת תרבות מערבית חדשה.
כל אחד משני חלקי חידה אפלה הוא היום המחקר המקיף והסמכותי ביותר בנושא הנדון בו, ושניהם כתובים בשפה בהירה וקולחת, המוכרת לאלפי הקוראים של שפינוזה וכופרים אחרים, ספרו הקודם של ירמיהו יובל.
 
?רוצה לקנות ?רוצה למכור
 
דרג את הספרכתוב ביקורת על הספר